Bohemia 2015 (doaktualizováno - ne 22:30)

06.08.2015 16:53

Jedinou větší klubovou akcí během léta jsou jako každý druhý rok naše největší vícedenní závody - tradiční borské pětidenní. Letos se po letech paběrkování účastní i větší skupinka našich závodníků (dokonce se vyplatilo postavit stan), a protože v letošních vedrech uschly pravděpodobně i naše stránky, budeme pětidenní sledovat den po dni, aby se "něco dělo."

Celé závody, které přilákaly přes 1500 závodníků z celého světa, se konají v okolí Hamru na Jezeře. První etapa, krátká trať, nás zavedla severně od shromaždiště. Prostor, ve kterém se konal před dvěma lety též jeden závod Bor Cupu, nepřiléhal ke shromaždišti, proto se nezvykle i z cíle muselo nějaký ten kilometr šlapat. Vedra ještě nabyla tak úmorná, a krátká trať v příjemném běhatelném (a jednoduchém) lese se snad líbila každému. Tom s Petrou si hned první etapou a vynechanou kontrolou zkazili celé pětidenní. Marcela S. zradily boty, a též dozávodil. Ostatní se už s tratí tu lépe, tu hůře, vypořádali. Petr Synek vyhrál nejkratší příchozí, David byl v H14A pátý. Autor tohoto článku by si nejraději nafackoval, neboť přestože od sebe po měsíčním výpadku vůbec nic neočekával, po vyčtení zjistil, že jej od vítězství v H21A dělilo 11 vteřin (a znamenalo o "až" 4. místo). To se skutečně někde nahnat dalo...

Druhá etapa již slibovala pořádnou klasiku, na jakou jsme z pětidenních zvyklí, navíc umocněnou pořádným vedrem (na které jsme ostatně u pětidenních také zvyklí...) Klasika to však byla pouze pro mladší kategorie, veteráni se do kopců, kde probíhalo finále loňského MČR na klasice, v podstatě nepodívali, a proběhli rovinatou část mapy v časech, které těch směrných nedosahovaly ani zdaleka. Petr opět vyhrál F3, Tonda potom skončil v F5 čtvrtý. Proběhla také "vzpoura diskantů" - Petra v D21A pátá, Tom v H60A třetí. Po dvou etapách tak ještě stále mohou na nějaké solidní celkové umístění pomýšlet David, který je ve čtrnáctkách osmý, a Dan, který ke svému vlastnímu překvapení drží v H21A 6. příčku. Škoda těch disků...

Ano, škoda těch disků, mohli si diskanti říci i po třetí etapě. Další poctivá klasika se běžela v prostoru semifinále loňského MČR. Vráťa Lamač nás opravdu nešetřil. Do toho se přidalo vedro, teplota atakovala 40 stupňů. No a "již diskvalifikovaní" opět zaběhli - Tom druhý, Petra osmá. Do TOP10 se v H21A těsně vešel Dan, Petr opět vyhrál F3. V celkovém pořadí se po třech etapách propadl David a vypadl z první desítky ve čtrnáctkách, v TOP10 se tak v áčkových kategoriích drží už pouze sedmý Dan. Sobotní middle, kdy navíc všichni startujeme na začátku, a tedy za přijatelnějších teplot, bude vítanou změnou, byť jistě ne odpočinkem.

Předpověď se mi vydařila, čtvrtá etapa skutečně nebyla odpočinkem. Podle mě příliš dlouhý middle, v zasekaném lese a příšerném vedru z nás ždímal poslední zbytky sil. A to ještě nejsme na konci. Po třech etapách se měnilo shromaždiště, na poslední dvě etapy jsme se přesunuli do Stráže pod Ralskem, na menší a kompaktnější shromaždiště. Terén byl pro middle parádní - snížená viditelnost s množstvím terénních detailů. Opět nezklamala Petra s Tomem - 8., resp. 3. místo. Tradičně vyhrál také Petr v F3. Do desítky se v áčkách vešel ještě Dan (7.). Před poslední etapou Petr jasně vede, Tonda je v F5 třetí. V desítce bude do hendikepového startu nedělní klasiky vybíhat též Dan (6.) a David (9.). Soudě dle parametrů bude poslední etapa nejdelší a nejkopcovatější, a také asi v nejvěším pařáku. Ale už to máme skoro za sebou!

Původní pisatel o prvních čtyřech etapách mne požádal, abych to dopsal za něj. Jako že už nestíhá před odjezdem na dovolenou. Ale já myslím, že tak učinil, aby nemusel sám sebe chválit. 5. místo v H21A a zejména způsob, jakým ho bylo v 5. etapě dosaženo, historie DOK už dlouho napamatuje, pokud vůbec. Jinak se nenaplnila jeho obava a počasí i stavba byly v neděli celkem milosrdné a poslední etapa se líbila asi nejvíc. V pochvalách budu pokračovat a klidně pochválím i sám sebe. Protože hýbatel klubu to neudělá, ten se Hamru a Stráži vyhýbal obloukem a dostavil se pouze v sobotu večer tajně, div ne v převleku, aby zkontroloval synka, asi jestli vůbec běhá. Synka s malým "s", neboť ostatní Synkové byli nepřehlédnutelní, zvláště ten nejmenší díky (trochu zbabělé) přihlášce do kategorie, kterou vyhrál celkem asi o 50 minut. Šmolů byla jen půlka, ta menší a lepší. Zaběhla docela solidně. Starší dámy původní pisatel úplně vynechal, dovolím si ale poznamenat, že jak se ony zlepšují a kolem nich startovní pole vymírá a řídne, posunují se ve výsledcích už těsně pod pódium. Petru za starší dámu nepovažuji, protože byla ozdobou kategorie D21A a vydatně mi pomáhala v organizování vzpoury disklých proti osudu.

No nic - byla to náročná dovolená! A pochvala patří určitě i pořadatelům. Bohemie byla skoro perfektní, jako vždy (i když - jasně, Léda si aspoň trošičku málo zanadával, ale jen fakt málo, aby to byl Léda).

/dan a pak tom/


—————

Zpět