Příprava na podzimní sezónu na West cupu

Jako každý rok se poslední víkend prázdnin v Krušných horách konal West cup. Ti, kteří byli na jaře na Žebříčku A, dobře věděli, co je čeká: okolí přírodní rezervace Oceán s terénem podobným švédským bažinám, s těžko běhatelnou podložkou a obtížnou mapou. I přes varování pořadatelů, že jsou bažiny vyschlé, každý kdo byl někdy na West cupu věděl, že tak jednoduché to v Krušných horách nebude. V den první etapy proto přišlo několik bouřek a poté celý víkend bylo zataženo a občas pršelo.
  Abych dal soupeřům trochu náskok, hned v první etapě jsem vytvořil několik minut na chybách a na jedné velmi dobře schované kontrole. Nehledě na čas strávený probíjením se klečí. Na druhé etapě se už dařilo více, i když několik minut ztracených kvůli slepotě (nejprve jsem neviděl kontrolu a potom svůj čip, který mi větev hodila do borůvčí) stále přebývalo nad čas, který by se mi líbil. Díky tomu jsem ale měl v hendikepu na poslední etapě za sebou příjemnou díru asi 5 minut. Díky tomu a také díky neustálému recyklování stejné mapy (na jedné kontrole jsem byl za víkend 4x) se mi běželo mnohem lépe a dokonce jsem si několik míst polepšil na 29. místo. I když na Matoušovo 13. to nestačilo. V H50 se taky umístil na 21. místě Petr Bílý.
  I když se mi tento rok moc nedařilo a celou dobu závodů počasí nestálo za nic, tak příští rok určitě přijedu zase, koneckonců, třeba příští rok bude první West cup s hezkým počasím.....

Celkové výsledky:
Matouš Fürst H21L 13. místo
Bílý Jakub H21L 29. místo
Petr Bílý H50 21. místo


napsal Jakub Bílý, 6. 9. 2022

Ocenění sportovců OK Doksy

V pátek 26.8.2022 proběhlo jako již tradičně před zahájením Euroher 2022 vyhlášení ankety Sportovec Doks za rok 2021. Protože chceme, aby se o našich sportovních úspěších vědělo i jinde než na Orisu, nominoval náš oddíl své zástupce do všech kategorií. Za mládež byli nominováni Ondra Kmínek (H12) a Honza Dolejší (H16), za dospělé já, za družstvo naše mužská elitní štafeta a za trenéry Tonda Synek.
  V anketě letos údajně hlasoval rekordní počet lidí (650), což je s podivem, protože se nehlasuje elektronicky, ale každý musí přinést svůj vyplnění anketní lístek na Městský úřad Doksy, kde je umístěna hlasovací urna. Pro pracující je leckdy velmi náročný úkol stihnout úřední hodiny. O tomto hlasování jsem vás všechny informovala, prosila jsem vás o podporu našich mladých sportovců, ale popravdě jsem moc v úspěch nedoufala. Nicméně jsem se mýlila a tímto bych vám všem, kteří jste hlasovali a kteří jste podpořili naše sportovce, chtěla velmi poděkovat.
Výsledky hlasování Sportovec Doks:
Jan Dolejší - 1. místo v kategorii mládež
Lenka Dolejší - 2. místo v kategorii dospělí
Petr Synek, Jakub Bílý, Matouš Fürst, Vítek Koštejn (elitní štafeta H21) - 1. místo
Tonda Synek - trenér
  Všem oceněným moc gratuluji a přeji nejen jim hodně dalších sportovních úspěchů v barvách OK Doksy, aby ten další rok byl pro nás v této anketě tak úspěšný jako ten letošní.
  Zbývá ještě poděkovat městu Doksy za podporu nejen našeho sportu, ale sportování vůbec, velmi si toho vážíme.

napsala Lenka Dolejší, 30. 8. 2022

PĚKNÉ PRÁZDNINY 2022

V tradičním termínu 3. srpnového víkendu se konaly třídenní etapové závody turnovského oddílu. Centrum závodu bylo tentokrát v Nové Vsi u Branžeže v bývalém kempu Peklo. Centrum bylo pro letní závody krásné, pod stromy a na břehu Komárovského rybníka, ideální lokalita. Jen měla své ale a tím bylo sociální zázemí, protože jak je uvedeno výše kemp je bývalý a právě pro nevyhovující sociální zázemí byl uzavřen. Nicméně s tím si pořadatelé poradili tradičním přenosným zázemím, na což je většina orienťáků zvyklá a tři dny nevyvezené TOI-TOI je nerozhází. Ostatní zázemí kempu však bylo na jedničku, catering vynikající, káva skvělá a k tomu všemu ještě zmrzlina, co si víc přát.
  První etapa byla krátká trať, na mapě Kančí zoubek, stavitelem byla Šárka Sokolářová. Běhalo se okolo a přes vrch Chrby a jak to bývá spousta skal a průchodů. První etapu trochu kazilo počasí, ještě bylo velké teplo a hlavně dusno, což v pískovém podloží nebylo úplně příjemné. Mě se terén i závod líbil moc, sice žádné umístění, ale to v D21A stejně čekat nemůžu, ale mrzí mne, že mě předběhly soupeřky o několik let starší, což pro mne není bohužel dobrá vizitka. Čest klubu zachránili chlapi. Ondra Kmínek byl 10. a Honzík Kmínek 12. v kategorii H12 a v kategorii H40 vyběhl 4. místo Honza Kmínek a 9. místo Tonda Synek.
  Druhou etapu byla klasika, mapa Kost a stavitelem byl Vojta Zabořil. Nejen pro mne byl tento závod nejhezčí. Jednak se ochladilo, bylo po dešti, ale nijak zásadně během závodu nepršelo, a jednak terén a trať byly moc příjemné. Staviteli jsem dala 1. V druhé etapě se dařilo v D35 Petře Synkové – 8. místo, H12 Ondra Kmínek 8. místo a v H40 Tonda Synek 9. místo.
  Třetí etapa byla opět krátká trať, mapa Branžež a stavitelem byl Vít Zakouřil. V neděli bylo nejchladněji, což jsem zejména já ocenila, takže v lese bylo velmi příjemně. Veteráni měli etapu velmi rychlou, bez většího převýšení, ti běžecky mladší se i ve třetí etapě dostali do skal a průchodů. Tratě měli cíl u kempu a v koncových etážích byli tratě velmi podobné severským terénům- skalky, plotny, vřes…

Celkové výsledky:
Kačka Dolejší D21A 29. místo
Lenka Dolejší D21A 36. místo
Petra Synková D35 13. místo
Míša Kmínková D40 32. místo
Ondra Kmínek H12 9. místo
Honza Dolejší H16 21. místo
Vítek Koštejn H21E 24. místo
Tonda Synek H40 7. místo
Honza Kmínek H40 10. místoCelkově hodnotíme všichni závody velmi pozitivně, všem se nám moc líbilo, škoda jen, že úspěchy nebyly větší. Třeba příště bude lépe….

napsala Lenka Dolejší, 25. 8. 2022

Rumcajsovy míle. A že jich bylo...

Dalším z tradičních prázdninových závodů jsou Rumcajsovy míle. Tento rok proběhly v trochu netradičním formátu (místo 2x 2 sprintů byla krátká, klasika a krátká) a v trochu netradičním místě až skoro u Trutnova na mapách z Žebříčku štafet z minulého roku.
  Dokská účast byla tentokrát docela chabá, jeli jsme jen my, Běloši. A tak jsme se museli poprat za celý oddíl. První etapa - krátká trať byla taková rozehřívací, běželo (zatím) dobře a ani mapa nebyla příliš těžká , jenom se závodníci museli trochu srovnat s ne úplně sedícími pasekami. Dokonce jsem poznal i pár míst z minulého roku. Bylo z toho 15. místo pro mě a 14. pro tátu.
  Za to druhá etapa byla pořádně výživná: 7,7 míle na délku a 0,3 převýšení bylo v H21A pořádně cítit. Na druhou stranu šlo po dlouhé době o klasiku, kterou jsem si pořádně užil. Stavitel připravil trať s několika půlmílovými postupy, kde bylo opravdu potřeba vymýšlet, kudy to vzít. Jediným škraloupem byly ne nejlépe umístěné občerstvovačky. Tentokrát 20. místo pro mě a 12. pro tátu.
  Na třetí etapu nás táhli 3 km na start a stejnou dálku z cíle. A pak že na Sandstones to bylo na start daleko :). Nicméně trať namotaná na rovině kolem Labského vrchu a v prudkém, kamenitém svahu k Labi byla velmi pěkná i když to nahoru do kopců už moc netáhlo. Táta byl po chybě 20., já 17.

Celkové výsledky:
Bílý Jakub H21A 12. místo
Bílý Petr H50 13. místo


Míle_1 Míle_2
Míle_3


napsal Bílý Jakub, 25. 8. 2022

Botas a sobotní nervy

Poslední půlrok se již na všech sociálních sítích objevuje hashtag #botasseblizi. Všichni netrpělivě čekali na tuto událost a ta opravdu po dvouroční pauze přišla – BOTAS, závody, které jsou známy více pro svůj doprovodný program než pro závody samotné.
  Z našeho klubu se této kratochvíle účastnilo hned 5 běžců – já, Honzík, Kačenka, Markétka a Rózka. Já byl tedy ten, kdo těžce zvyšoval průměrný věk, což beru jako obrovské pozitivum. Holky běžely elitní kategorii D21A, Honzík H16B a já bez ranku jsem mohl startovat až v H21B.
  První páteční etapou byl typický vysočinský middle, kde člověk přes velké množství smrčků neviděl na zem. Nejlépe se vedlo naší mladé naději Honzíkovi. Ten svou kategorii vyhrál. Já dopadl 11. a holčandy – 17. Kačenka, 21. Markétka a 29. Rózka. Večer nás čekalo seznámení s místním čepem a rozebrání taktik na sobotní odpolední vrchol sezóny.
  V sobotu byla na pořadu klasika. Tentokrát byl terén mnohem čistší a stavitelé také šetřili s převýšením (díky 1/5). Tentokrát nejvíce táhly nohy mně a doběhl jsem na druhém místě. Honzíkovi se již tolik nedařilo a skončil na 11. místě. Holčandy se seřadili na 22., 28. a 36. místě v pořadí Markétka, Kačenka, Rózka.

No a pak konečně přišlo to, co všichni už celé dva roky očekávali. Velký vrchol celých vícedenních – Mistrovství galaxií a přilehlých vesmírů. Naše holky (Markétka a Rózka) naverbovaly Barču, a tak započala éra první ženské doxské štafety na Botase. Já jsem již tradičně běžel za štafetu „Tréninkový orgáč B“, kde Kryštona suploval Marda.
  Byl to velice emotivní zážitek, který se budu snažit na následujících řádcích popsat: V prvním semifinále jsme běželi my. Bylo velmi nadupané a do finále z 16 štafet postupovaly pouze 4. Nádherně jsme si pohlídali soupeře a Fíla (náš třetí úsek) dofinišoval na 4. místě. V druhém semifinále běželi holky, které si v klidu doběhli pro třetí místo. Byl čas na koncentraci a přípravu na finále. Jenže ouha. Když pořadatel četl postupující týmy, my mezi nimi nebyli. Šli jsme si samozřejmě stěžovat, ale pořadatelé v tom měli zmatek a vůbec nás neměli napsané. S trapným „to by si mohl stěžovat každý“ nás poslali do háje. My nesmírně zklamaní jsme si šli stěžovat holkám, které se za nás přimluvili a po dlouhé debatě s pořadateli jsme nakonec dostali divokou kartu. Zde nastává druhé ouha. Marda zmizel. Nikde nebyl k nalezení, zkoušeli jsme ťukat na všechny toiky, vyvolávat ho v rozhlase a po shromaždišti ho hledalo asi 20 lidí. Problém byl, že už se mělo startovat finále. Pět minut před startem jsme ho nalezli v lese 500 m od shromaždiště meditujícího s půlkou flašky ginu v sobě. Nezbývalo nic jiného než ho rychle převléknout a nejlépe stihnout start, což se nakonec povedlo. Fíla mezitím stihl dát jednu jedničku pro poražené týmy. I s tímto hendikepem jsme nakonec dokázali doběhnout na třetím místě. Klobouček patří Johanovi, který dokázal přefinišovat Honjana – nejlepšího finišmana široko daleko. Velká gratulace také patří holkám, které doběhly pro úžasné 3. místě a tak jsme mohli slavit dvojitou bednu.
  Večer si všichni užili a zbývalo se jen stihnout brzy probudit a startovat do hendicepového startu. Holky startovali z 18. (Markétka), 22. (Kačenka) a 34. (Rózka) místa. Honzík ze 7. a já dokonce z 2. místa. Les byl takový středně čistý s těžkými dohledávkami. Holky dokázaly použít všechnu svou zbylou sílu a vylepšili své pořadí na 15., 16. a 26. místo v pořadí, ve kterém startovaly. Honzík se posunul na 9. pozici a já uhájil 2. místo.
  Celkově byly závody velmi povedené a všem se moc líbily. I počasí vyšlo. No nic, další Botas příští rok a už by se mělo volat #botasseblizi.

Botas
napsal Koště, 27. 7. 2022

O-Tour Jizerky – kamenné patálie v ich-formě

Je sobota ráno a náš bezbřehý časový optimismus v součinnosti s dopravní situací způsobil, že opět dorážíme na shromko za 5 minut pozdě. Mé rozladění ze stresové situace stěží mohou zmírnit poznámky typu „aspoň tu nejsme zbytečně brzo“. K tomu ještě řešit startovní čísla. Ha, Ondrovo startovní číslo na šňůře mezi H12 nevisí a čas kvapí. Naštěstí po chvíli marného hledání přibíhá paní, mává číslem a omlouvá se, že si vzala špatného Ondřeje. To je mi jí líto, ale s tím naším by to neměla o moc lehčí J. Pozdravím Bělochy a cestou na start se uklidním, že hladký průběh a dobrý pocit před závodem obvykle značí propadák v lese.
  Brzy poznávám, že to pravidlo otáčet nelze. Přichází chybná volba na K1 a její ještě horší realizace a po nezvládnuté dohledávce je po ambicích. Chybám se ale nevyhnuli ani soupeři, takže umístění nakonec není tak hrozné. Moc pěkný výsledek naopak udělal Matouš v elitě, zdejší terén má evidentně v krvi.

Výsledky E1 (KT):
Kmínková Míša D35B 15. místo
Kmínek Ondra H12 11. místo
Kmínek Honza H12 16. místo
Fürst Matouš H21E 9. místo
Bílý Jakub H21E 30. místo
Kmínek Honza st. H35B 7. místo
Bílý Petr H45A 35. místo


Dopolední krátká se běžela za ještě relativně pěkného počasí, byť později startující si užili i trochu té vody. Trať měla poměrně málo kontrol a mám z ní pocit, že stavitel nás záměrně trochu šetřil po stránce kamenných polí (Díky Leváku). Věděl, co přijde odpoledne.
  Prudký liják před závodem žádnou paseku nenadělal, i tak jich bylo v mapě dost a ve spojení s kamennými poli, borůvčím a hustníky nezbývalo na běh příliš prostoru. Bylo to takové orientační prodírání, balancování a přeskakování, volba postupu hrála velkou roli. Nakonec se přidal vytrvalý a intenzivní déšť. Chybami z E1 se člověk učí, možná se dostavilo i určité navyknutí na terén, každopádně většina z nás dopadla lépe, než ráno. Já osobně jsem po delším čase zažil takové to pověstné flow. Převážně se tak výsledek E2 asi více blíží předzávodním představám.

Výsledky E2 (KT):
Kmínková Míša D35B 9. místo
Kmínek Ondra H12 5. místo
Kmínek Honza H12 13. místo
Fürst Matouš H21E 29. místo
Bílý Jakub H21E 26. místo
Kmínek Honza st. H35B 3. místo
Bílý Petr H45A 27. místo


Nedělní klasika proběhla za pěkného běhatelného počasí. Posíleni o Lenku jsme byli připraveni porvat se o další dobré výsledky. Náladu mi zkazil hned postup na K1. Začínat postupem přes půl mapy mi nesedí, ale není to nic, co bych nedokázal staviteli odpustit. Zato za dohledávku kamene uprostřed neproniknutelných smrčků bych ho pranýřoval. Nicméně byli i tací, kteří ji dali na první dobrou - klobouček.   A jak lze vyčíst z OB Postupů, podobnou chuťovku na úvod měly i jiné kategorie. Sekera jak hrom mě možná trochu nahecovala, takže zbytek závodu jsem si celkem užil. Terén byl oproti sobotě znatelně průběžnější. Příjemný byl doběh z kopce do arény, oči ostatních vždy přinutí vydat i poslední zbytky sil. A v elitě opět krásný výkon Matoušův.

Výsledky E3 (KL):
Kmínková Míša D35B 4. místo
Dolejší Lenka D45A 12. místo
Kmínek Ondra H12 7. místo
Kmínek Honza H12 10. místo
Fürst Matouš H21E 10. místo
Bílý Jakub H21E 25. místo
Kmínek Honza st. H35B 4. místo
Bílý Petr H45A 37. místo


Tour_1 Tour_2
Tour_3 Tour_4
napsal Honza Kmínek, 20. 7. 2022

Sandstones 2022

Tak to máme za sebou. O víkendu 1.7.2022 – 3.7.2022 pořádal náš klub podruhé vícedenní závody Sandstones. Tentokrát se závody konaly v lesích za vesnicí Okna. Očekávali jsme / a přáli si/ zájem podobný jako byl na prvním ročníku před 2 lety, ale nestalo se tak. Na závody se přihlásilo bezmála 650 lidí, což však bylo ve srovnání s ostatními vícedenními, které se konají v rámci republiky ve stejném termínu, nejvíce. I tak jsme se snažili udělat závody, na které budou závodníci vzpomínat a na které se za dva roky taky vrátí.
Daleko od lidí, v lesích na louce v oblasti zvané Enkláva bylo shromaždiště s veškerým zázemím. Prostoru zde byla velká spousta, takže tentokrát nebyl problém s parkováním. Počasí nám první den úplně nepřálo a tak se po velkém dešti stalo, že výjezd z louky se stal jedním velkým bahništěm. Naštěstí zde byly zbytky slámy, které pomohly autům bahno překonat, ale hlavně přestalo pršet a během víkendu již nebylo po bahně téměř památky, nicméně koleje bohužel zůstaly.
Pro závodníky byly připraveny jednak stánky se sportovním zbožím, jednak stánky s občerstvením a kávou. Kavárna Ivany Lošťákové chybu neměla, velmi dobrá káva, včetně kávy ledové, koláče k tomu nebo chladné drinky přišly závodníkům jistě k chuti. Co však za řeč nestálo byl druhý stánek s občerstvením. Byť slib byl, že „budou orienťáci spokojeni“, tak se tak nestalo.
Příště si musíme dát s výběrem cateringu více záležet, protože kromě tratí a terénů si závodníci pamatují právě catering.
Tratě, které stavitele připravily, byly dle ohlasů moc hezké, splňovaly očekávání – skály, údolí, rokle, střídané hladkou pasáží. Zcela jistě byly závodníci spokojeni s velmi dobře připravenými a zorganizovanými pivními štafetami, oblíbenou odpolední kratochvílí nejen mladých. Asi poprvé v naší krátké historii běžela i veteránská štafeta a hned svou kategorii vyhrála, což bohužel organizátor štafet nezohlednil při vyhlášení (a to byl vítězem ředitel, či vlastně ředitelé)

Nakonec i přes výše popsané neduhy závodu, malé chyby s popisky a trochou zmatků na shromaždišti hodnotím závody jako povedené a doufám, že se za dva roky v Hradčanech znovu sejdeme a že se k nám přidají i rodiny našich nových, malých orienťáků.

Celé závody byly dokumentovány Barčou Synkovou a budou brzo k dispozici na webu závodu.

napsala Lenka Dolejší, 5. 7. 2022

Ještědský žebříček na Děčínském Sněžníku

Polední víkend v červnu se konaly poslední jarní závody Ještědského žebříčku, které pořádal oddíl OK Bor. Sobotní závod bal Mistrovstvím Ještědské oblasti na klasické trati a v neděli se běžela krátká trať žebříčku. Sobota byla ve znamení deště (což hlavně závodníci s brýlemi nelibě nesli), ale v neděli se vyčasilo a teploty výrazně stoupla, což ne každý orienťák ocenil. Z našeho klubu byla početná výprava hlavně v neděli, kdy se závodů účastnili i naší nejmenší. Mistrovství oblasti nebylo medailově tak úspěšné jako nedělní závod, ale i tak byli naši závodníci vidět.

Výsledky Mistrovství oblasti na klasické trati:

D10 L

 • Krausová Amálka 5. místo

D21 L

 • Dolejší Kateřina 6. místo

D40

 • Kmínková Michala 4. místo
 • Dolejší Lenka 5.místo
 • Hradecká Petra 9. místo

H10

 • Stránský Jakub 10. místo

H12

 • Kmínek Ondřej 5. místo
 • Kmínek Jan 8. místo

H16

 • Dolejší Jan 8. místo

H40

 • Synek Antonín 2. místo

H50

 • Hradecký Jára 8. místo

Výsledky neděle

D10L

 • Maršíková Šárka 8. místo
 • Krausová Amálka 9. místo

D40

 • Dolejší Lenka 6. místo
 • Kmínková Michala 8. místo

H10L

 • Maršík Láďa 3. místo

H12

 • Kmínek Ondřej 4. místo
 • Kmínek Jan 5. místo

H16

 • Dolejší Jan 3. místo

H40

 • Synek Antonín 1. místo
 • Kmínek Jan 3. místo
Sneznik_1 Sneznik_2

Všem dětem, kteří neohroženě vyrazili do lesa, gratulujeme a těšíme se na další společné závody v podzimní sezoně.

napsala Lenka Dolejší, 27. 6. 2022

Béčka v jižních Čechách

O víkendu 18.6. - 19.6. 2022 se konal žebříček B v Číměři. Závody pořádal oddíl z Jindřichova Hradce v lesích České Kanady. Ve velkém vedru se v sobotu běžela klasická trať a v neděli pak middle. Každý závod měl své shromaždiště, po oba dny bylo na louce, ale větru se to vedro dalo snést, stejně tak se to dalo vydržet v lese.
Na závody se vydala jen skupina veteránů, mládež zůstala z různých důvodů doma. V sobotu se běžela klasika, tratě nebyly vůbec krátké, kategorie H40 ji měla až 8,8 km, přesto jsme se neztratil. Nedělní middle byl na kamenité stráni, podložka byla těžká a běhat se skoro nedalo.
Pobyt jsme si zpestřili koupáním a pak i noční procházkou Jindřichovým Hradcem.

Výsledky klasika sobota:

D40B:

  1. místo Lenka Dolejší
  1. místo Petra Synková

H 55B:

  1. místo Jára Hradecký

Middle neděle

D40B:

  1. místo Lenka Dolejší
  1. místo Petra Synková
Bcka_1 Bcka_2
napsala Lenka Dolejší, 23. 6. 2022

MČR na klasické trati

Mistrovství České republiky se tento rok událo pod rozhlednou Černá studnice u Jablonce. Na závodníky čekal typický terén jizerek - svah, kameny, rozplizlé hustníčky a bažinky. Za náš klub startovalo 7 závodníků a další 4 v doprovodném závodě. V sobotní kvalifikaci se nejvíce dařilo Honzovi Dolejšímu, který postoupil do finále H16A, kde v neděli vybojoval 8. místo a Petrovi Synkovi, který postoupil do finále H20B, kde skončil 13. V neděli se dařilo i Kubovi Bílému a Kubovi Škodovi, kteří skončili ve finále H21D 2. respektive 3.
Krátký komentář od našeho finalisty Honzy Dolejšího:
V sobotu bylo počasí nevyzpytatelné a my zmokli jednak při stavění stanu na shromaždišti a jednak pak cestou na start, ale naštěstí se nebe krátce na to rozjasnilo, takže kvalifikaci už jsem běžel se sluncem v zádech. Les byl vskutku rozmanitý a stavitelé neváhali využít každé záludnosti, co nabízí. A že jich v okolí Nové Vsi nad Nisou je požehnaně. I přes menší potíže se mi povedlo se dostat do finále A. V neděli to pak ve finále A bylo trochu lepší, mapa i les mi sedli podstatně lépe, takže jsem i přes lehké mapové obtíže skončil na 8. místě.

MCR_1 MCR_2
MCR_3
napsali Honza Dolejší a Jakub Bílý, 2. 6. 2022

Za klasikou do Sokolova a Jablonce

Další závodní víkend byl ve znamení oblastních závodů na klasické trati. V sobotu se 2 naši běžci vypravili do Sokolova na jednu z nich. Po delší době v těžkých, neběhatelných terénech byl čistý les příjemnou změnou.

  1. místo H21 - Kuba Bílý
  1. místo H45 - Petr Bílý

V neděli na trať klasiky na mapě Břízky vyrazilo 29. května celkem 17 Doksaček a Doksáků. A pěkný výsledek zaznamenalo nejen naše ženské křídlo, ale pozice v „top 10“ obsadili i někteří naši nejmladší.

  1. místo Petra Hradecká D45
  1. místo Lenka Dolejší D40
  1. místo Péťa Synková D40
  1. místo Ondra Kmínek H12
  1. místo Jára Hradecký H45
  1. místo Míša Kmínková D40
  1. místo Petr Bílý H50
  1. místo Tonda Synek H40
  1. místo Ládík Maršík H10L
  1. místo Amálka Krausová D10L
  1. místo Honza Kmínek H40
napsali Honza Kmínek a Jakub Bílý, 2. 6. 2022

Béčka na Kladensku

Kromě ŽA se o víkendu 21. a 22.5. běžel i žebříček B, a to u obce Chyňava. Účast DOK byla o něco slabší v důsledku rozdělení kapacit na obě akce, sobotní klasiku jsme navíc někteří vynechali a soustředili se na výkon na nedělní krátké trati. Tomu odpovídají i na počet skromnější úspěchy, přesto však můj osobní pocit z námi odvedených výkonů je vzhledem ke konkurenci (a někdy i zvolené závodní kategorii) vesměs pozitivní. Tratě byly, alespoň na middlu, spíše lehčí, časové rozdíly v cíli tak nebyly nikterak velké. Negativně hodnotím zejména svůj vlastní výkon při cestě na závody, kdy jsem do navigace zadal Chynice namísto Chynava, čímž jsme se ocitli o 20 km východněji a málem nestihli start.

Výsledky:
Sobota KL

  1. místo Jára Hradecký H55B

Neděle KT

  1. místo Jára Hradecký H55B
napsal Honza Kmínek, 26. 5. 2022

Áčka v Nejdku aneb peklo v kleči

O minulém víkendu (21.5. - 22.5. 2022) jsme vyrazili na závody žebříčku A, které se konaly v obci Oldřichov. Pořádající oddíly Nejdku a Plzně pozvaly závodníky do nádherného prostoru Krušných hor. Počasí závodu přálo, takže jsme se nemohli vymlouvat na zimu či naopak vedro. Pořadatelé nás zavedli částečně na náhorní plošinu přírodní rezervace Oceán a částečně na velmi příkrý, kamenitý a skalnatý svah pod Trousnickou skálou. Podložka tak byla těžká a porosty velmi často prakticky neprůběžné, zejména ty porosty kleče, na což od počátku pořadatelé upozorňovali. Nicméně někteří nedbali....
V sobotu se běžela krátká trať. Tratě začínaly v místech klečového porostu, se spoustou bažin, mokrých jam a rýh, což zkušení orienťáci přirovnali k terénům severu. V druhé časti tratí se seběhlo na svah nad shromaždištěm, kde byl výše popsaný kamenito-skalnatý svah a i zde byla orientace velmi těžká a najít kontrolu bylo leckdy o "náhodě".
V neděli se běžela klasika. Pokud mohu mluvit za sebe tak opět peklo. Pro ty, kteří nemají zkušenosti ze severu (jako já) to bylo mapově velmi těžké, zejména v té klečové části. Tam jsem "neposlechla" pořadatele a vydala se skrz kleč, protože dle mapy měla být kontrola vzdálena cca 30 metrů, ale kleč mi dala velmi zabrat - nedá se přelézt, nedá se podlézt... Navíc mé snažení ( a jistě nejen mé) v kleči a rýhách pořadatel monitoroval z dronu, nejspíše pro následné pobavení. Nicméně, přestože to nazývám "peklem", které mi trvalo 127 minut (D21A), musím říct, že i tak se mi závody velmi líbily a od dalších mne určitě neodradily :-).

Výsledky:
Sobota KT

  1. místo Petra Synková D40
  1. místo Tonda Synek H 40
  1. místo Petr Bílý H50

Neděle klasika

  1. místo Markéta Pavlíková D21A
  1. místo Petra Synková D40
  1. místo Tonda Synek H40
  1. místo Petr Bílý H50
Klec_1 Klec_2
Klec_3 Klec_4
napsala Lenka Dolejší, 24. 5. 2022

Žákovská liga na mapě Dvojdomí ve Starých Splavech

V neděli 15. května se na mapě Dvojdomí u Starých Splavů běžela žákovská liga. Tohoto tréninkového závodu se zúčastnili nejen závodníci domácího pořádajícího klubu OK Doksy, ale přijeli si sem zaběhat i menší orienťáci z klubu Stadion Nový Bor. Závody se povedly díky krásnému počasí a nadšení všech, kterým tento sport přináší potěšení.

Zak_Liga_1 Zak_Liga_2
Zak_Liga_3 Zak_Liga_4
Zak_Liga_5 Zak_Liga_6
napsali Petra a Tonda Synkovi, 15. 5. 2022

Oblastní mistrovství na krátké trati u Dubice

Nedělní závody se běžely za pěkného počasí na mapě MNICH u Sosnové. Shromaždiště bylo na koupališti v Dubici, odkud se vydalo 29 závodníků z našeho oddílu na start, který byl vzdálený 1700 m. Pro mnoho našich menších členů to byly vůbec první závody, proto jejich trenérky Lenka s Petrou neběžely a plně se věnovaly svým mladým svěřencům. Po důkladném zasvěcení všech do přípravy na start vyběhli všichni plni elánu do lesa. V lese se to povedlo některým lépe, jiní měli menší problémy, přesto se do cíle vrátili všichni spokojeni a nadšeni. Co se týče výsledků zkušenějších členů naší výpravy, tak nejlépe se vedlo:

 • Petře Hradecké v kategorii D50 a Petru Synkovi v kategorii H20, oba jsou mistři oblasti ve svých kategoriích.
  1. místo v kategorii D20 patří Aničce Kalašové. Petr s Aničkou si díky těmto výsledkům vyběhli právo startu na MČR na krátké trati.

Dále za zmínku stojí umístění:

  1. místo Toma Nováka v kategorii H65
  1. místo Ondry Kmínka v kategorii H12
  1. místo Honzy Dolejšího v kategorii H16
  1. místo Amálky Krausové v kategorii D10L, pro kterou to byly první závody, kterých se zúčastnila
  1. místo Ládíka Maršíka v kategorii H10L, také pro něj to byly první závody, kterých se zúčastnil Už teď se těšíme na další závody v tak hojném počtu.
Dubice_1 Dubice_2
Dubice_3 Dubice_4
napsala Petra Synková, 9. 5. 2022

První MTBO závody odstartovaly

Poslední dubnovou sobotu se lýtka nezapalovala jen čarodějnicím, ale i skoro pěti stům bajkerů, kteří vyrazili otestovat svoji formu na první víkend ČP. Středočeský Sporticus team uspořádal hned tři závody: sobotní middle a sprint + nedělní prvomájový long. Centrum hostila víska jménem Krasnice a pouze na MČR ve sprintu bylo třeba se přesunout do 20 km vzdálené Kutné Hory.
Počasí teplotně přálo a poměrně hustá síť cest v místních listnatých lesích zůstala suchá, k tomu částečně zvlněný terén, umožňující využít rychlost, a pestrá škála cest nabídly zajímavé volby postupů.
Pro mistrovský sprint byl vybrán zajímavý lesopark na kraji Kutné Hory, kde se to hemžilo pěšinami, přičemž některé z nich sloužily v minulosti pro XC MTB. Zarostlý prostor neumožňoval příliš dobrou viditelnost, ale v jedné pasáži nás mapaři odměnili výhledem na chrám sv. Barbory, tyčící se na protilehlém břehu.
Letošní první ČP byl pro mě i premiérou v kategorii W21, kde narostly jak počty soupeřek, tak i věková rozmezí spoluzávodnic. Nicméně vzdálenosti a převýšení kupodivu lehce klesly, protože předešlé W20 jsou na úrovni W21A, přičemž já jela vzhledem k licenci a formě W21B. Nicméně i tak jsem byla příjemně překvapená, po roce a půl bez závodění jsem především chtěla nedisknout a neudělat ostudu. Co se výsledků týče, tak zmíním s jeho dovolením i Kubu Škodu, který za nás sice "jen" běhá, ale na bajku mu to rozhodně nejezdí o nic hůř.
Middle: P. Z. – 5. (W21B)
             K. Š. – 5. (M21E)
Sprint: P. Z. – 3.
            K. Š. – 6.
Long: K. Š. – 5.
Pár odkazů pro zajímavost:
Videodokumentaci najdete v záznamu ČT: 
https://www.ceskatelevize.cz/porady/14984369791-orientacni-sporty/222471291282001/
Detailnější informace ze zákulisí možno přečíst zde:
https://www.mtbo.cz/?f=cesky-pohar-mtbo-odstartoval-v-kutnohorskem-sprintu-se-mistry-cr-stali-novakova-a-stransky&a=1176 A mapy s postupy:
http://www.mtbo.eu/

MTBO_1 MTBO_2
MTBO_3
napsala Petra Zapalačová, 7. 5. 2022

SAXBO – závodní víkend v Ještědském žebříčku

Čarodějnický a prvomájový závod na klasické trati pod hlavičkou sasko-českých dnů orientačního běhu zlákaly i skupinu závodníků OK Doksy. Sobotní závod u Chrastavy (mapa Ovčí hora) proběhl za příjemného jarního počasí a v paletě barev kvetoucí přírody se neztratily ani naše klubové barvy.

Petra Hradecká 10. místo D40
Ondra Kmínek 6. místo H12
Honza Kmínek 6. místo H40
Tonda Synek 7. místo H40
Jára Hradecký 7. místo H45

Za zmínku zde stojí i úspěšně dokončený první závod Dana Dvořáka v kategorii H10L.
Nedělní závod se v Jonsdorfu (mapa Kroatzbeerwinkel) uskutečnil za podobného počasí a za ještě početnějšího zastoupení Doks. A mezi skalisky v okolí Jonsdorfu se dostavily ještě hodnotnější výkony a výsledky.

Petra Synková 7. místo D40
Ondra Kmínek 5. místo H12
Honza Dolejší 2. místo H18
Tonda Synek 7. místo H40
Tom Novák 7. místo H65

napsal Honza Kmínek, 2. 5. 2022

Členské příspěvky na rok 2022

V přiložených souborech najdete pravidla pro placení členských příspěvků pro rok 2022:
Členské příspěvky 2022.docx
Pravidla pro podporu mládeže.pdf
Pravidla pro podporu všech členů.pdf

Soustředění ve Zdobnici

O prodlouženém velikonočním víkendu se i přes nepřízeň počasí početná skupinka našich členů vypravila do Zdobnice v Orlických horách potrénovat na nadcházející sezónu. V čistém lese s množstvím kamenných hromad a zídek, potůčků a osamocených chaloupek na nás čekaly různé, mapově náročné tréninky - řetízek, krátká trať, downhill slalom a další. Jiné, jako třeba HROB musely být kvůli sněhu vynechány. Pevně doufám, že nabyté zkušenosti všichni v dalších závodech zúročíme.

Zdobnice_2 Zdobnice_3
Zdobnice_1 Zdobnice_4
Zdobnice_5
napsal Kuba Bílý, 17. 4. 2022

Závodní sezona začala

Jarní sezona závodů v rámci Ještědské oblasti začala o víkendu 2.-3.4. 2022. V sobotu 2.4. 2022 se běžel sprintový závod ve Varnsdorfu. Z našeho oddílu se účastnili pouze Kmínkovi a dařilo se jim.

Ondra Kmínek 5. místo v kategorii H 12
Honza Kmínek 8. místo v kategorii H 40

Druhý den následovala dvojice závodů v Rumburku, dopoledne lesní sprint a odpoledne krátká trať. Oba závody se běžely v Podhájí. V chladném jarním počasí se členové našeho klubu opět vůbec neztratili.

Sprint:

Markéta Pavlíková 3. místo D21L
Ondra Kmínek 9. místo H12
Kuba Bílý 6. místo H21L
Honza Kmínek 6. místo H40

Krátká trať:

Markéta Pavlíková 4. místo D21L
Kuba Stránský 2. místo H10L
Ondra Kmínek 7. místo H12
Honza Dolejší 3. místo H16
Kuba Bílý 4. místo H21L
Tonda Synek 5. místo H40
Honza Kmínek 6. místo H40

O dalším víkendu pokračoval jednak Ještědský žebříček a jednak již byly republikové závody. V rámci Ještědského žebříčku proběhlo Mistrovství oblasti ve sprintu, proběhlo v Novém Boru a pořádal ho Stadion Nový Bor a zde naši běžci zazářili

Markéta Pavlíková 4. místo v D21L
Míša Kmínková 5. místo D40
Ondra Kmínek 5. místo H12
Hanýs Kmínek 6. místo H12
Petr Synek 1. místo H20
Tonda Synek 1. místo H40

Víkend pak pokračoval v noci Mistrovstvím republiky v nočním orientačním běhu. Proběhlo v okolí Struhařova a organizovala jej USK Praha. Ve velmi chladném až mrazivém počasí, kdy místy intenzivně sněžilo a v lese bylo hodně mokro se závodilo až do půlnoci. Zde se nám tolik nedařilo, někteří ani nedoběhli pro poruchu čelovky, což byla velká škoda

Lenka Dolejší 4. místo D40
Tonda Synek 10. místo H40

Po vyspání následoval Žebříček A (republikový závod) na stejném místě, ve stejném mokrém terénu, nevyspalí, ale dařilo se.

Petra Synková 9. místo D21B
Honza Dolejší 3. místo H16

V příštím víkendu nás čekají štafety v Novém Městě na Moravě, tak doufáme, že se zadaří !!

Zac_sezony_1 Zac_sezony_2
napsala Lenka Dolejší, 20. 4. 2022